1. Home
  2. »
  3. آموزش آشپزی
  4. »
  5. طرز تهیه کیک اسفنجی ساده با پف زیاد و طعمی بی نظیر

طرز تهیه کیک اسفنجی ساده با پف زیاد و طعمی بی نظیر

مواد لازم کیک اسفنجی ساده برای 4 نفر :
تخم مرغ 4 عدد
روغن مایع 1 پیمانه
شکر 1 پیمانه
آرد 2 پیمانه
بیکینگ پودر 1 قاشق چایخوری
وانیل نوک قاشق چایخوری
کاکائو به مقدار کافی
شیر

طرز تهیه کیک :

مرحله اول : برای تهیه این کیک خوشمزه ابتدای کار تمام مواد یخچالی را از ۳۰ دقیقه قبل در فضای آشپزخانه قرار می دهیم تا مواد با دمای محیط هماهنگ شود. در ادامه یک کاسه مناسب انتخاب می کنیم، سپس تخم مرغ را به آن اضافه می کنیم.

مرحله دوم : حالا با دور تند همزن برقی تخم مرغ را خوب هم می زنیم تا بافت تخم مرغ باز شود. در ادامه وانیل را به همراه شکر به تخم مرغ اضافه می کنیم، سپس به مدت ۵ دقیقه هم می زنیم تا مواد به حالت کشدار و کرم رنگ تبدیل شود.

مرحله سوم : در این مرحله روغن مایع را به مخلوط تخم مرغ اضافه می کنیم، سپس با دور تند همزن برقی خوب مخلوط می کنیم تا مواد ترکیب شود. در ادامه شیر را به تخم مرغ اضافه می کنیم و مجددا هم می زنیم تا تمام مواد با هم ترکیب و یک دست شود.

مرحله چهارم : حالا درون یک کاسه جداگانه مخلوط آرد و بکینگ پودر را ۲ مرتبه الک می کنیم، سپس مجددا درون الک می ریزیم و این بار روی مخلوط تخم مرغ الک می کنیم. در ادامه در حد ترکیب شدن به کمک لیسک مواد را به صورت دورانی هم می زنیم.

مرحله پنجم : در این مرحله فر را روی حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم فر به طور کامل گرم شود. در ادامه بسته به سلیقه اگر کیک دو رنگ می خواستید، نیمی از مواد را درون یک ظرف دیگر می ریزیم.

مرحله ششم : حالا مقداری کاکائو به یکی از قسمت های مایه کیک اضافه می کنیم، سپس مخلوط می کنیم تا کاکائو به همه قسمت های مایه کیک برسد. در ادامه یک قالب مناسب انتخاب می کنیم، سپس درون آن را با مقداری روغن چرب می کنیم.

مرحله هفتم : در این مرحله مایه کیک سفید را کامل درون قالب کیک می ریزیم، سپس مایه کیک کاکائویی را روی آن می ریزیم. در ادامه چند بار قالب را محکم روی سطح کار می کوبیم تا حباب های درون کیک از بین برود. در ادامه قالب را طبقه وسط فر قرار می دهیم.

مرحله هشتم : در نهایت پس از گذشت ۴۰ تا ۵۰ دقیقه کیک را تست می کنیم اگر پخته بود آن را از فر خارج می کنیم، سپس اجازه می دهیم کامل خنک شود. در ادامه کیک را از قالب خارج می کنیم، سپس برای صبحانه سرو می کنیم.